Czy możemy przeżyć jedząc tylko jeden pokarm?

Specjaliści od zdrowia i żywienia często zalecają nam stosowanie zróżnicowanej diety. Często jednak rutyna zmusza nas do uciekania się do tych samych starych pokarmów, niekoniecznie niezdrowych opcji, ale dalekich od różnorodności zalecanej przez specjalistów. Chcielibyśmy zatem zadać sobie pytanie o realne szanse na przeżycie, jeśli będziemy jeść tylko jeden pokarm. Czy jest to możliwe?

Czy możemy przeżyć jedząc tylko jeden pokarm?

Oczywiście skupiamy się na tych pokarmach uznawanych na rynku i przez ekspertów za „superfoods”. Mowa o awokado, ziemniakach czy bananach, które są częstymi zaleceniami w każdej diecie.

Od razu powinniśmy wykluczyć inne, które mogą przyjść nam na myśl, np. mięsa. Ponieważ nie zawierają one żadnych witamin ani składników odżywczych, nie mówiąc już o błonniku, w ciągu kilku tygodni spowodowałyby nieodwracalne szkody w organizmie, więc je pomińmy.

Z drugiej strony, większość owoców i warzyw zawiera witaminy i minerały, ale brakuje im innych niezbędnych dla organizmu ludzkiego elementów, takich jak tłuszcz czy białko, nawet jeśli są spożywane w dużych ilościach.

Ziemniak – cudowny pokarm?

Eksperymenty na przestrzeni dziejów, niektóre z nich celowe, a niektóre przypadkowe, wykazały, że ziemniak może nie dostarczać wszystkich niezbędnych dla organizmu składników odżywczych, ale że bardzo dobrze radzi sobie z utrzymaniem człowieka przy życiu dłużej niż większość innych warzyw.

Przykłady takie jak Australijczyk Andrew Taylora, który spędził cały rok jedząc tylko ziemniaki, pokazują, że to rozwiązanie może nie jest idealne, ale jest lepsze niż prawie każde inne. Oczywiście człowiek ten musiał jeść nawet 3 kilogramy ziemniaków dziennie, aby jego organizm funkcjonował w warunkach zbliżonych do tych, jakie panują na zbilansowanej diecie. Mimo to skończyło się na tym, że po tym okresie dość mocno schudł.

Mówi się również, że podczas Wielkiego Głodu Irlandzkiego (1845-49), osoby, które przeżyły, były w stanie przetrwać na diecie składającej się z ziemniaków i mleka zwierzęcego. Istnieje również dieta owocowo-warzywna, która może nam dostarczyć wszystkich składników odżywczych. Sprawdź na czym polega ta dieta: https://www.kcal.pl/co-to-jest-dieta-warzywno-owocna

Nowsze badania wykazały, że połączenie tych dwóch pokarmów rzeczywiście zapewnia nam prawie wszystko, czego potrzebujemy do funkcji metabolicznych, z wyjątkiem minerału molibdenu. Musielibyśmy dodać trzeci pokarm, owies, aby uzupełnić podstawowy schemat żywieniowy.

Podsumowując, możemy przeżyć jedząc jeden pokarm, ale tylko wtedy, gdy jest to ziemniak lub podobny produkt. Jednak nawet to nie zapewni nam utrzymania się przy życiu dłużej niż rok. Najlepiej więc, aby spożycie obejmowało wszystkie grupy składników odżywczych, a nie tylko kilka z nich.