Leczenie andropauzy: kiedy zalecana jest terapia?

Andropauza jest często uważana za męską menopauzę, ale nie są one równoważne. W rzeczywistości nie wszyscy mężczyźni cierpią na to schorzenie, którego medyczna nazwa to hipogonadyzm, natomiast wszystkie kobiety przestają miesiączkować.

Wraz z menopauzą jajniki nie produkują już jajeczek (a poziom estrogenów i progesteronu spada). Jest to proces związany z wiekiem u kobiet, który oznacza, że nie są one już na tyle płodne, aby począć dziecko. Jednak mężczyźni mimo wieku nadal wytwarzają plemniki i możliwość zapłodnienia jest przedłużona, nawet jeśli jakość plemników jest obniżona. Skoro więc starzenie się mężczyzn nie oznacza ustania zdolności reprodukcyjnych (przynajmniej w teorii), to czy andropauza jest męską menopauzą?

Andropauza nie powinna być rozumiana jako zaprzestanie produkcji spermy, ponieważ mężczyźni zachowują tę funkcję przez całe życie. To, co ma miejsce u obu płci, w miarę upływu życia, to spadek produkcji hormonów płciowych. U wszystkich mężczyzn wraz z wiekiem spada poziom testosteronu – najbardziej znanego z męskich hormonów – ale tylko w niektórych przypadkach ten spadek powoduje objawy. Gdy pojawiają się objawy, w kategoriach medycznych diagnozą jest późny hipogonadyzm, potocznie zwany andropauzą.

Choć schorzenie to kojarzone jest głównie z postępującym wiekiem, nie musi dotyczyć wszystkich mężczyzn i może pojawić się już w młodym wieku. Jego rozpowszechnienie według danych z portalu https://www.ploteczkowo.pl wynosi poniżej 7% u mężczyzn do 70. roku życia i wzrasta do 18,4% po przekroczeniu tego wieku. Innymi słowy, najczęściej diagnozowane jest po 70. roku życia, ale może pojawić się także w młodszym wieku.

Jakie są objawy andropauzy lub hipogonadyzmu?

  • Nerwowość.
  • Zmniejszona potencja seksualna (w tym zmniejszona erekcja spontaniczna).
  • Zmniejszone libido.
  • Drażliwość.
  • Zmęczenie.
  • Depresja
  • Problemy z pamięcią
  • Zaburzenia snu.

Aby postawić diagnozę andropauzy, lekarz specjalista musi zestawić te objawy z dwiema kolejnymi analizami, które wykazują silne obniżenie testosteronu we krwi.

Leczenie andropauzy: kiedy zalecana jest terapia?

Aby stwierdzić, kto może być leczony z powodu deficytu testosteronu, lekarze zwracają się do najnowszych wskazań zawartych w wytycznych klinicznych Europejskiego Stowarzyszenia Urologii. Zalecają oni terapię testosteronem u mężczyzn z jednoznaczną diagnozą: objawami i badaniami krwi wykazującymi obniżenie testosteronu, <3,5 ng/ml dla testosteronu całkowitego lub <225 pmol/L dla wolnego testosteronu. Oznacza to, że terapia nie jest wskazana dla wszystkich mężczyzn, a jedynie dla tych z objawami i bardzo niskim testosteronem.