Co można jeść przed kolonoskopią?

Kolonoskopia to diagnostyczne badanie przesiewowe pozwalające na skuteczne wykrycie wielu groźnych chorób w obrębie przewodu pokarmowego. Polega na wprowadzeniu przez odbytnicę rurki endoskopowej zwieńczonej małą kamerką wyposażoną w źródło światła.

Podstawowym warunkiem powodzenia procedury jest wyraźny obraz, co oznacza konieczność przestrzegania odpowiedniej diety przed planowaną wizytą w gabinecie lekarza.

Produkty dozwolone oraz całkowicie zakazane przed kolonoskopią

Pacjent powinien co najmniej tydzień przed kolonoskopią wdrożyć do swojego codziennego planu dnia dietę lekkostrawną, która ma na celu znaczne odciążenie przewodu pokarmowego. Opiera się na spożywaniu jasnego pieczywa, drobnej kaszy manny, ryżu, wyrobów mlecznych (zwłaszcza jogurtów i kefirów naturalnych), jaj kurzych przyrządzonych na miękko, chudego mięsa drobiowego, ryb morskich, gotowanych warzyw i dojrzałych owoców bez skórki.

Wymaga natomiast odstawienia pieczywa pełnoziarnistego i razowego, wieprzowiny, jajek smażonych na tłuszczu czy nasion roślin strączkowych. Na dobę przed zabiegiem zaleca się przejście na dietę płynną, wzbogaconą o przepisane przez specjalistę leki przeczyszczające. W tym przypadku można jeść w zasadzie jedynie kleiki, kisiele, zmiksowane zupy, buliony warzywne, galaretki, rozmiękczony chleb, jaja ugotowane na miękko, serki topione i przetwory mleczne.

Oczywiście przez cały okres przygotowań do kolonoskopii najlepiej pić wodę niegazowaną, rozcieńczone soki owocowe, ewentualnie gorące napary ziołowe. Jeśli chodzi o dzień samego badania, to rano w grę wchodzą wyłącznie napoje, których przyjmowania należy zaprzestać na 4 godziny przed wejściem do gabinetu.

Więcej o odżywaniu znajdziesz w portalu: https://prodieta.pl/.